تحقيق در مورد شیر

تحقيق در مورد شیر

 تحقيق در مورد شیر

55 صفحه word |فونت tahoma سايز 12| قابل اجرا در آفيس 2010 و نسخه هاي جديدتر|قابل ويرايش و آماده چاپ

بخشي از تحقيق

ترکیبات شیر

ارزش غذایی اجزای ترکیبی شیر و عوارض ناشی از کمبود هر یک در بدن

شیر تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می تواند نیازهای بدن را بطور متعادل تامین نماید . عمده ترین ویژگی شیر و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی ، ترکیب پروتئینی و املاح موجود در آن نظیر کلسیم و فسفر است .

 

پروتئین شیر

مواد پروتئینی بعد از آب قسمت عمده بافت های نرم و 18 درصد وزن بدن را تشکیل می دهد . پروتئین ها مسئول ساخت ، نگهداشت و ترمیم بافت های بدن هستند وباید همیشه به مقدار لازم در رژیم غذایی استفاده شوند . پروتئینی که غذا به بدن انسان می رساند ، در سیستم گوارشی و کبد به ترکیبات ساده تری شکسته و جذب سلول ها می شود . پروتئین ها ملکول های درشتی هستند که از واحد های کوچکتری به نام اسید آمینه ساخته شده اند . تاکنون 20 اسید آمینه شناخته شده که 18 نوع آن در شیر موجود است .از نظر علم تغذیه 8 نوع اسید آمینه از مجموع بیست گانه آن ، از اسید آمینه های ضروری بدن است ، یعنی بدن انسان قادر به ساخت آن ها نیست و باید از غذا تامین شوند . شیر دارای تمامی اسید آمینه های ضروری است .

 

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها ، منابع مهم انرژی را در غذا تشکیل می دهند . کربوهیدرات ها به مواد پرانرژی تجزیه می شود و انرژی لازم را در بدن ایجاد می کند . قند شیر لاکتوز نام دارد . لاکتوز مانند سایز قندها چاق کننده نبوده و مصرف آمن برای بیماران مبتلا به دیابت مضر نیست آنزیم هضم کننده لاکتوز لاکتاز نام دارد که در بدن با مصرف تدریجی شیر ، آنزیم لاکتاز مجددا در بدن ساخته شده و عدم تحمل بدن به لاکتوز رفع شود . بهترین جایگزین برای کسانی که به دلیل عدم تمرکز لاکتوز ، نمی تواند شیر بخورند ، استفاده از فراورده های تخمیری شیر بویژه ماست است .

 

چربی

چربی شیر که به راحتی هضم می شود ، نقش عمده ای در تولید انرژی دارد . سایر مواد از جمله قندها و مواد پروتئینی نمی توانند به اندازه چربی مولد انرژی باشند . انرژی حاصل از چربی تقریبا دو برابر انرژی مواد قندی یا پروتئینی است . 50 درصد انرژی شیر کامل ، از مواد چربی موجود در آن تامین می شود .

 

انرژی زایی شیر

انرژی تولید شده در بدن با مصرف مواد غذایی ، حاصل واکنش های شیمیایی ای است که در بدن انجام می شود. واحد اندازه گیری انرژی کیلو کالری و عبارت است از مقدار حرارتی که می تواند دمای یک لیتر آب را از 15 درجه سانتی گراد به 16 درجه برساند . انرژی مورد نیاز بدن با توجه به سن جنس و نوع فعالیت افراد متفاوت است . جدول شماره یک انرژی لازم و مورد نیاز گروه های سنی مختلف را نشان می دهد . در بین اجزای ترکیبی شیر ، چربی ها انرژی زایی بیشتری دارند . جدول زیر بیگانر انرژی حاصل از یک گرم ترکیبات شیر است .

مقدار کالری حاصل از یک گرم ترکیبات شیر (برحسب کیلو کالری )

پروتئین

چربی

کربوهیدرات

27/4

79/8

87/3

خرید آنلاین